چرا اورشلیم اعتصاب کرد و چرا باز هم ممکن است بکند (زودتر از آنچه فکرش را بکنید)

هفته‌ی گذشته خیابان‌های اورشلیم مملو از زباله بودند و مدارس نیمه‌تعطیل. شایعاتی زیادی در مورد چرایی این وضعیت سر زبان‌ها بود، و بسیاری متوجه شهردار «نیر بارکات» و انگیزه‌های سیاسی او در حزب لیکود. برای من به عنوان یک عضو شورای شهر (در حزبی متفاوت از شهردار) و بخشی از بدنه‌ی تصمیم‌گیرنده، بسیار اهمیت دارد که مشخص کنم مشکل چه بود، اختلاف‌نظرها در کجاهاست، و چه چیزی مربوط و چه چیزی نامربوط است.

پس، با وجود توافق موقت که به اعتصاب انجامید، خلاصه‌ای جزئی‌نگر از پرسش‌های کلیدی و ارقام مربوطه تهیه کردم تا مشکلات ساختاری اورشلیم را توضیح دهم و بگویم چرا ممکن است دوباره هم اتفاق بیفتد.

بودجه‌ی شهرداری چقدر است؟

شهرداری اورشلیم بودجه‌ی سالانه‌ای حدود ۵ بیلیون شکل دارد. و به این شکل تقسیم شده است: ۸۳۴ میلیون برای بهزیستی و جذب مهاجر و غیره؛‌ ۲۵۲ میلیون برای فرهنگ و تفریحات؛ ۱.۵ بیلیون برای آموزش؛‌ ۱۱۷ میلیون برای طرح‌های شهری؛ ۹۱۹ میلیون برای فعالیت‌های عمومی (نگهداری، نظافت، مرمت)؛ ۶۷ میلیون شکل برای سامانه‌های اطلاعاتی و توسعه‌ی تجاری؛ ۲۲۸ میلیون برای امور مالی (بهره، حمایت از سازمان‌های خارج از محدوده)؛ ۲۰۲ میلیون شکل برای امور دفتری نظیر روابط عمومی و مشاوره‌ی حقوقی؛ ۲۳۰ میلیون برای بازپرداخت قروض؛ ۳۳ میلیون برای حقوق بازنشستگی و بیمه. همه‌ی اینها هزینه‌ی نگهداری وضعیت موجود است، و شامل هزینه‌های رشد شهر نمی‌شود و بخش بزرگی از این بودجه را نمی‌شود حذف کرد، زیرا به قراردادها و دیگر توافق‌ها بستگی دارد.

۲- چه منابع درآمدی موجود است؟

۱.۹ بیلیون شکل از مالیات بر املاک به دست می‌آید، ۴۰۸ میلیون از دیگر مالیات‌های شهری و دریافت‌های نظیر (هزینه‌ی پارکینک و جریمه‌های رانندگی، هزینه‌های ساختمانی، و غیره)، ۱.۵ بیلیون بازپرداخت خدماتی که مسؤولیت دولت مرکزی اند (آموزش، بهزیستی، غیره)، و ۳۵۰ میلیون شکل از پروژه‌های ویژه.

۳- جنجال مربوط به «پاداش و غرامت» چیست؟

شهرداری از دولت مرکزی می‌خواهد غرامت تصمیماتی که به سود هدف‌های ملی‌اند اما هزینه‌ی آن از کیسه‌ی شهرداری‌ها پرداخت می‌شود، را بازپرداخت کند. مهم‌ترین این هزینه‌ها بخشودگی مالیات بر املاک است: هرساله اورشلیم نزدیک به ۶۷۰ میلیون شکل به دلیل بخشودگی‌های مالیاتی در قوانین ملی، از دست می‌دهد. از آنجایی که شهرداری نقشی در تصمیم‌گیری‌های مربوط به بخشودگی‌ها ندارد، از دولت درخواست کرده است که این هزینه‌ها را به شهرداری بازپس بدهد.

۴- ابعاد کسری بودجه‌ی ساختاری شهرداری چقدر است؟

هر ساله، بنا به ماده‌ی ۳ و رشد طبیعی جمعیت، بودجه‌ی شهری دارای کسری بودجه‌ی ۲-۳درصدی است (سالانه نزدیک به ۱۷هزار شهروند تازه). و سیستم به شهرداری اجازه‌ی توازن بودجه را نمی‌دهد.

۵- چگونه می‌توان کسری بودجه را تأمین کرد؟

برای تأمین مشکل کسری بودجه، شهرداری هر ساله مبلغ ویژه‌ی اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل و مشکلات چشم‌گیری که با آن روبروست، دریافت می‌دارد. مبلغی که سال گذشته دریافت کرد ۶۲۸ میلیون شکل بود، و امسال شهردار برکارت درخواست کرده که این مبلغ به ۸۰۰ میلیون شکل افزایش یابد. و در این جاست که اختلاف نظرها آغاز می‌شود. وزارت دارایی می‌گوید این افزایش مالی، ضرورت ندارد، و شهرداری می‌بایست کسری بودجه را با افزایش مالیات بر املاک، کاهش هزینه‌های دفتری و افزایش مالیات، تأمین کند. شهرداری اما نظر وزارتخانه را رد می‌کند و خواهان آن است که دولت اهمیت این شهر را در نظر بگیرد (و نه تنها در روز اورشلیم) و مابه‌تفاوت هزینه‌ها را بپردازد تا به شهروندان اجازه دهد از خدمات شهری که دیگر شهروندان کلان‌شهرها از آن برخوردارند، بهره ببرند.

۶- جواب شما به وزارت دارایی چیست؟

شهرداری اورشلیم برای هر ۱۰۰۰ نفر شهروند، ۹ کارمند دفتری دارد، در حالی که در تل‌آویو این رقم، ۱۵ تاست. بنا به آمار شهرداری، در ده‌ساله‌ی گذشته، مالیات‌ها رشد سالانه‌ی ۱.۳درصدی داشته‌اند، که سر به صدها میلیون شکل می‌زند. با این وجود، هزینه‌های سرانه‌ در مقایسه با کلان‌شهرهای دیگر ۲۰۰۰ شکل زیر حد متوسط است.

۷- دولت پرداخت چه هزینه‌های دیگری را به عهده گرفته است؟

در میان دیگر پروژه‌هایی که دولت پرداخت آن را به عهده گرفته است، تأمین مالی «تزاحارونیم» (مدارس نیم‌روز) است که به دانش‌آموزان پیش‌دبستانی و دبستانی اجازه می‌دهد چند ساعت اضافه‌ در زمانی که پدرومادرشان سر کار هستند، در مدرسه بمانند. تا سه سال پیش از این، پدرومادرها برای این چند ساعت اضافه می‌بایست ۸۰۰ شکل پرداخت می‌کردند، مانند دیگر شهرها. اما موقعیت سیاسی اجتماعی این شهر و تظاهرات اجتماعی ۲۰۱۱ منجر به کمک‌هزینه‌ی دولتی شد و این مبلغ به ۳۰۰ شکل کاهش یافت. با این‌حال، تأمین مالی این پروژه، و دیگر موارد مشابه، از دولت مرکزی به شهرداری منتقل نمی‌شود، زیرا میان وزارت‌خانه‌های مختلف اختلاف نظر وجود دارد. با تعلیق پنج ماهه‌ی این مبالغ، که همچنان نیز ادامه خواهد داشت، شهرداری واقعا قادر به پرداخت هزینه‌ها نیست.

۸- وضعیت کلاس‌های مدارس چطور است؟

جمعیت اورشلیم، به نسبت یک در هشت در میان کودکان، در حال رشد است، اما درصد رشد کلاس‌ها و ساختمان‌های دولتی بسیار کمتر است. شهرداری سالانه به ۱۸۵ کلاس درس تازه نیاز دارد، اما دولت فقط هزینه‌ی ۱۰۰ تای آن را می‌پردازد. در چند دهه‌ی گذشته، به جایی رسیده‌ایم که به ۳۸۰۰ کلاس دیگر به شدت نیاز داریم که یا اصلا ساخته نشده‌اند و یا به تعمیرات اساسی نیازمندند. اما از آنجایی که شهرداری طبق قانون می‌بایست این رقم را تأمین کند، سالانه ۹۲ میلیون شکل برای اجاره‌ به ساختمان‌های تجاری می‌پردازد. اما دریافت وام ویژه و پرداخت این مبلغ را دولت می‌بایست تأیید کند، و این هم تا کنون به تعویق افتاده است.

۹- یعنی اورشلیم هیچ راهی برای برون‌رفت از این بن‌بست ندارد؟

درست است. شیوه‌ی پرداخت‌های دولتی و بودجه‌ی شهرداری‌ها، با اورشلیم با موقعیت ویژه‌ای که دارد و مشکلاتی که با آن روبروست، همخوانی ندارد و این شهر را در موقعیت بدی قرار می‌دهد. بخش بزرگی از مردم اورشلیم فقیرند، و شهر برای ادامه‌ی حیات خود نیاز به سرمایه‌گذاری‌های درازمدت و افزایش ساختاری در بازپرداخت‌ها و سرانه‌ها دارد. اینها نیز به نوبه‌ی خود زمان می‌برند. پیشرفت‌های زیادی در هشت سال گذشته داشته‌ایم، صنایع فناوری پیشرفته‌، افزایش گردشگری، هتل‌ها و مراکز تجاری بیشتر و پروژه‌های آتی. اما کافی نیست.

متن کامل را در لینک زیر مشاهده کنید
http://blogs.timesofisrael.com/why-was-jerusalem-striking-and-why-it-might-happen-again-sooner-than-your-think/

عن الكاتب
«حنان روبین» از اعضای شورای شهر اورشلیم است و از بنیانگزاران «اورشلیم، بیدار شو» (Wake up Jerusalem)، یک جنبش اجتماعی سیاسی در اسرائیل برای جوانان.
تعليقات