چند راهکار ساده :‌ صدقه را به کجا بدهیم؟

پول صدقه، ارزشمند است. هدر دادن دلار، شکل، پوند، یورو، یا هر پول دیگری که برای امر خیر پرداخت شده، از بیرون غذایی که قابل خوردن است، گناه کمتری نیست. «ابن میمون» به سادگی و بلاغت می گوید «نمی بایست به صندوق صدقه کمک کرد، مگر این که شخص بداند کسی که مسؤول جمع آوری پول است، قابل اعتماد و با درایت است و می داند چگونه پول جمع آوری شده را به مصرف برساند…» («میشنه تورات»، «هیلخوت متنوت انییم» ۱۰:۸).

پس از بیش از ۳۵ سال فعالیت در دنیای صدقه، هنوز در حیرت ام که چگونه این همه آدم خوش نیت، باهوش، حساس، پول خود را بدون توجه و برای موارد غیرمفید هدر می دهند، و اشتباهاتی می کنند که هرگز در مسائل مالی شخصی و سرمایه گذاری های خود مرتکب نمی شوند. حتی آنهایی که در «مسائل مالی کلان» درگیرند.

قانون های ساده

از هر راهی، چه متون مکتوب، چه جستجوی اینترنتی، یا گفتگوهای شخصی و ارتباطات، می بایست دریابید که :

‫۱. آیا فرد یا گروهی که از شما کمک مالی دریافت می کند با پول شما دقیقا همان کاری را می کند که به شما گفته است؟ برای مثال، سازمانی که در امور درمانی فعالیت می کند واقعا در این زمینه پژوهش می کند یا کمک درمانی فوری ارائه می دهد و ‬یا بخشی از این پول را صرف برنامه های آموزشی می کند. فقط باید بدانید آیا همان کاری را با این پول می کنند که به شما گفته اند، یا نه.

۲. مهمتر از همه:‌ چقدر از پول شما خرج آن کاری می شود که فرد/سازمان گفته است که انجام می دهد؟ چقدر از این پول صرف هزینه های جمع آوری کمک مالی و هزینه های دفتری می شود، و چقدر خرج کمک واقعی که شما در پی آنید، می شود؟ این پول صدقه شما است – شما حق دارید یک کپی از گزارش سالانه و بودجه دریافت کنید. اگر سوالی دارید و یا مواردی در گزارش/بودجه هست که متوجه نمی شوید، سوال کنید. برای مثال،

«تله تون» (جمع آوری صدقه از طریق تلفن) (بیش از هر جایی در ایالات متحده رایج است) چه کسی هزینه پخش برنامه و هزینه های حاشیه ای را می پردازد؟ آیا این هزینه از جایی جمع آوری شده یا از پول احسان شما پرداخت شده؟ شبیه به همین، مراسم شام یا نهار جمع آوری کمک مالی. چه درصدی از پولی که شما پرداخته اید صرف اجاره سالن، غذا، خدمات، و دیگر هزینه های مراسم شده است؟

مورد مشابه «ا-تون» : حمایت مالی از پیاده روی/دو برای سازمان های مختلف. طبق قانون، فرمی که شما پر می کنید، می بایست دقیقا مشخص کند که چه مقداری از پولی که شما می پردازید برای تبلیغات و برگزاری مراسم خرج می شود. بعضی حتی عبارتی به این مضمون را اضافه می کنند، «ما نمی توانیم در حال حاضر مشخص کنیم که چه درصدی از پول شما برای هزینه ها صرف خواهد شد.». برگزاری بسیاری از این مراسم اکنون توسط سازمان های متخصص انتفاعی انجام می شود. هرچقدر که این مراسم برای آنهایی که در پیاده روی/دویدن/دوچرخه سواری و این گونه فعالیت ها شرکت می کنند زیبا و جذاب باشد، گزینه بهتر این است که کمک مالی به طور مستقیم به سازمان پرداخت شود، اگر با توجه به شرایط دیگر، قرار به پرداخت باشد.

متن چاپی:‌ کیفیت عالی دارد؟ در بعضی موارد، نوشتار، صفحه بندی، و چاپ از سوی مردم سخاوتمند که مهارت های خود را احسان می کنند، انجام می شود. در چنین صورتی، به این مساله باید حتما در متن اشاره شود – «این بروشور به رایگان از سوی …. تهیه شده ». اگر نه، می توانید بپرسید چقدر هزینه تهیه آن شده است. و بپرسید، اگر ارسال بروشور از سوی شرکت های متخصص ارسال فله ای انجام شده است، و چقدر برای ارسال به شرکت مزبور پرداخت شده است.

د. درخواست های تلفنی و پستی:‌ هرگز به آنها پول ندهید مگر آن که اطلاعات بالا را برای شما به صورت مکتوب ارسال کنند.

۳. هرگز به سازمانی که آدرس خیابانی ندارد و یا نام شورای مدیران و کارکنان آن مشخص نیست، پول ندهید. صندوق پستی کافی نیست، هرگز.

سویه منفی، برای نمونه

«صندوق موقوفه هاروارد» یکی از باارزش ترین هدف های این زمینه می تواند باشد. چند سال پیش، جایی خواندم که ارزش خالص آن ۳۰ بیلیون است. مدیر موقوفه در آن سال ۷ میلیون حقوق دریافت کرده بود، و دیگر کارکنان درآمدهای چشمگیر داشتند و رقم بعضی به ۱ میلیون هم می رسید. همچنان که مشغول خواندن بودم، به فکرم رسید که برای یک فارغ التحصیل خنده دار است کمک مالی بکنند. اگر بخواهند زندگی دانشجویان را بهبود دهند، راه های بهتری موجود است. حتی یک کمک مالی صدهزار دلاری در میان این رقم های عظیم چه اهمیتی می تواند داشته باشد؟ به این ضرب المثل قدیمی فکر می کردم که می گوید «ایکس از خداوند ثروتمندتر است».

سویه مثبت: با صدقه، زمین و آسمان را زیر و رو کنید

پول صدقه شما قادر است تغییر ایجاد کند، تغییر عظیم. زندگی ها را عوض می کند، غذا می رساند، لباس می رساند، خانه،‌ امید، حرمت، سلامت، حتی زندگی، به شمار زیادی از مردم می رساند. صدقه ای که می پردازید به شما قدرت می بخشد، قدرتی بی نظیر برای ایجاد ارتباط های انسانی، حمایت و عاطفه به بسیاری از مردم، بیش از آن که تصورش را بکنید. از راه موثر این قدم را بردارید. با پول صدقه همان برخوردی را بکنید که با ماشین تان. می خواهید موتورش نرم و دقیق کار کند. مرتب می بریدش پیش تعمیرکار که وارسی اش کند، روغن و فیلتر را عوض کند، و هزار کار بکند تا مطمئن شود شما را از نقطه آ به نقطه ب به بهترین شکلی خواهد رساند. کمترین کاری که می توانیم بکنیم این است که با پول صدقه مان به همین صورت برخورد کنیم.

اوه، و وقتی تصمیم گرفتید پول خود را به کجا بدهید، کمی بیشتر بدهید. برای همه کسانی که از احسان شما و قلب مهربان شما بهره می برند خوب است … و برای خود شما هم خیلی خوب است.

عن الكاتب
«دانی سیگل» نویسنده، سخنران، شاعری شناخته شده است که در بیش از ۵۰۰ جامعه یهودی آمریکای شمالی در باره صدقه و ارزش های یهودی، در کنار شعرخوانی های خود، سخن گفته است. وی نویسنده ۲۹ و نیم کتاب در موضوعاتی نظیر «راهکارهای قهرمانی صدقه شخصی» و ضرب المثل های تلمود درباره گذران خوب زندگی یهودی نوشته است. گفته شده است سیگل بزرگترین کارشناس کمک جزئی مالی است.
تعليقات