چگونه از سریالی که در ماه رمضان از تلویزیون عربستان سعودی پخش می شود برای ترسیم چهره انسانی یهودیان استفاده می کنم

پخش بی سابقهٔ نمایش تلویزیونی «ام هارون» پر از استریوتایپ های ضدیهودی است، با وجود این گامی به عظیم به جلو – و ابزاری مفید برای آموزش است.

تنها ساعاتی پس از اعلام استقلال کشور اسرائیل در تل آویو، در روستایی دورافتاده در خلیج فارس، گلوله ای شلیک می شود. مردم روستا که مسلمان، مسیحی، و یهودی اند، به صحنه جنایت می شتابند و مردی را می بینند که مرده بر زمین افتاده است. دوربین زوم می شود روی گردنبندی با ستاره داود که از گلوی مرد مرده آویزان است. کات. فهرست دستندرکاران ظاهر می شود.

صحنه پایانی قسمت اول ام هارون، نمایش تازه و جنجالی ماه رمضان تلویزیون، پایان پُر کِششی است که به ندرت در تلویزیون کشورهای عربی دیده می شود. این سریال درباره زن سالمند یهودی است که می کوشد بر آشوبی که در جامعه آسیب پذیر خود بر اثر مناقشه عرب و اسرائیل برپا خاسته، فائق آید.

ماه رمضان در تقویم های عرب، ماهی است که تولیدات تازهٔ تلویزیونی که چکیده ای گویا از روح زمان خود بحساب می آیند، به نمایش گذاشته می شوند. گفته می شود ام هارون، تولید تلویزیون سعودی، با هنرنمایی هنرپیشه های کویتی، که در امارات متحد عربی ساخته شده، انعکاسی از روابط نزدیک اخیر میان اسرائیل و کشورهای خلیج فارس، بخصوص عربستان سعودی است.

با وجود بازی های بد و استریوتاپ های ضدیهودی، که در نمایش پر است، (زن خاخام وسط یکی از مشاجره های خشمگین خود به او می گوید «کاش همانقدر که در خرج کردن خسیس هستی در حرف زدن هم خسیس بودی»)، ام هارون از تمام نمایش های دیگر عرب در انعکاس معضل واقعی یهودیان خاورمیانه که در چالش میان صیونیسم و مسألهٔ اعراب گرفتار آمده اند، جلوتر رفته است. هنگامی که آن گلوله مرگبار در پایان قسمت اول شلیک می شود، خاخام و جماعت پیروانی که به او اقتدا می کنند درگیر بحثی تُند در این باره اند که با تأسیس اسرائیل چگونه برخوردی داشته باشند. عزرا، یکی از اعضای جماعت از دیگران می پرسد، «چیه؟ چرا خوشحال نیستید؟». «بعد از این همه سال در تبعید، حالا کشوری داریم که وطن خود ما باشد».

دیگری در پاسخ می گوید، «اما بعد از طرح جداسازی، ما را بیرون خواهند کرد!».

خاخام داوود، مداخله می کند، «ما وطنی به جز اینجا نداریم.». «اینجا دنیا آمده ایم، و اینجا بزرگ شده ایم!».

متن کامل را در لینک زیر مطالعه کنید
https://blogs.timesofisrael.com/how-im-using-a-saudi-ramadan-tv-series-to-give-jews-a-human-face/

عن الكاتب
الحنان میلر روزنامه نگار، و پژوهشگر کارشناس جهان عرب است. پروژه آنلاین او، «اهل کتاب»، با هدف نزدیک کردن یهودیان و مسلمانان از طریق پخش ویدئوهایی جذاب در شبکه های اجتماعی است.
تعليقات