کوتاه بینی اسرائیل در حمایت از رهبران کودتای نظامی سودان

تصویر: روز پنجشنبه ۲۵ نوامبر ۲۰۲۱ هزاران تظاهرات کننده به قصد تجدید مطالبهٔ دولت غیرنظامی به خیابان های خارطوم، پایتخت سودان ریختند. (AP Photo/Marwan Ali)
تصویر: روز پنجشنبه ۲۵ نوامبر ۲۰۲۱ هزاران تظاهرات کننده به قصد تجدید مطالبهٔ دولت غیرنظامی به خیابان های خارطوم، پایتخت سودان ریختند. (AP Photo/Marwan Ali)

آغوش باز رژیم استبدادی، فاسد، و بی کفایت آفریقا برای اسرائيل سرمایه نیست، شرمندگی است.

ناتان شارانسکی از اسرائيل خواست تجاوز نظامی روسیه به اوکراین را محکوم کند و علیرغم احتمال انتقامجویی پوتین از طریق تحدید آزادی عمل اسرائیل در بمباران مواضع حزب الله در سوریه، به حمایت از رژیم دموکراتیک اوکراین کمک کند.

اکنون وقت آن رسیده که اسرائيل از انقلاب غیرخشونت آمیز و دموکراسی طلب مردم سودان حمایت کند. برخلاف وضعیت روسیه، اسرائیل با حمایت از نیروهای دموکراتیک سودان در مقابل حاکمان نظامی این کشور چیزی از دست نمی دهد.

«عادل فتاح برهان» و «محمد حمدان دقلو» [معروف به حمتی]، معماران کودتای نظامی که رژیم بشیر را سرنگون کرد، از ۲۰۱۹ که به قدرت رسیدند نشان داده که داوطلبانه قدرت و امتیازاتی که در رژیم بشیر به دست آوردند را از دست نخواهند نهاد.

اندکی پس از کودتا، دهها هزار سودانی در رد حکومت نظامی به اعتصاب نشسته در مقابل مقر اصلی ارتش در خارطوم پیوستند. معترضان انعکاس محبوبیت، تنوع، و شمول جنبش دموکراسی و ورای آن بودند: زنان و جوانان رأس کمیته های مقاومت محلی هر ناحیه؛ کارگران خط آهن، پزشکان، وکلا، دانشوران، سرویس های حقوقی؛ کشاورزان خشمگین زمین از دست داده؛ امامان مبلغ آزادی ادیان؛ گروه های یاغی و مردم غیرنظامی آفریقایی در روستاهای محاصره شده و اردوهای IDP؛ هنرمندان، شاعران، و موزیسین ها؛ روزنامه نگاران شجاعی با سانسور می جنگیدند و اخبار فساد را افشا می کردند و نقض حقوق بشر را مستند می ساختند.

جنبش مقاومت هوادار دموکراسی از حمایت حدود ۸۰٪ از مردم سودان برخوردار است که خواهان پایان دادن به تبعیضات نژادی، قومی، و مذهبی، و سرکوب زنان هستند. «ما همه دارفور هستیم» شعار محبوب همگانی شده است.

در ۳ ژوئن ۲۰۱۹، برهان حکم به پراکندن اعتصاب نشسته که خواهان پایان دادن به حاکمیت نظامی بود، داد. نیروی پشتیبانی سریع حامتی، RSP)) در رأس این کشتار به روی مردم بی سلاح شلیک کرد و صدها تن را کشت و زخمی کرد و به جمعیت حمله کرد، مردم را زد، معترضان و مردمی که به نظاره ایستاده بودند را بازداشت کرد، به زنان تجاوز کرد، اماکنی که برای ارائهٔ غذا و پناهنگاه و مراقبت های پزشکی به شرکت کنندگان اعتصاب نشسته ایجاد شده بود را منهدم کرد.

با این وجود، درهم شکستن اعتصاب نشسته و کشتار ۳ ژوئن موفق به درهم شکستن مقاومت مردم هوادار دموکراسی نشد. در طول دو ماهی که در پی آمد، تظاهرات عظیم و گسترده در سراسر کشور ادامه یافت. برهان و حامتی در اوت ۲۰۲۱ در پاسخ به فشار بین المللی قول دادند یک دولت غیرنظامی را در قدرت شریک کرده و در ۲۰۲۱ نوامبر قدرت را به تمامی به دولت غیرنظامی منتقل کنند.

متن کامل را در لینک زیر مطالعه کنید
https://blogs.timesofisrael.com/why-israel-should-stop-supporting-sudans-military-coup-leaders/

ﺩﺭﺑﺎﺭﻩ ﻧﻮﯾﺴﻨﺪﻩ
«شلدون گلر» از دانشگاهیان آفریقاشناس مقیم اورشلیم و از مشاوران بین المللی دموکراسی و توسعه است. کار او بر اساس پژوهش و آموزش از سکونت در زمینهٔ پنج فرهنگ گوناگون، از کلانشهر نیویورک، غرب میانه‌ٔ آمریکا، فرانسه، آفریقا، تا اسرائیل شکل یافته است.
ﻣﻄﺎﻟﺐ ﻣﺮﺑﻮﻃﻪ