یادبود م.، سرباز بی نام اسرائیل

آیا خانواده یک سرباز هنگامی که از سختی های دوره آموزشی، و شرایط خوفناک او در جنگ بی خبرند، درد می کشند؟

صبح دوشنبه گذشته، هنگامی که اسرائيلی ها از خواب برخاستند و اخبار رادیو را باز کردند، لرزه ای بر پیکر کشور افتاد. حتی زلزله را می شد حس کرد وقتی شنیدیم که در ماموریتی شبانه در غزه، یک افسر نیروی دفاعی کشته و یک سرباز زخمی شده است.

اینجا در اسرائيل، ما با این روتین خوب آشناییم: شما می شنوید که سربازی کشته شده است. بلافاصله در ذهن خود مرور می کنی: دختر و پسرهای سربازت الان کجایند؟ دوستان آنها کجایند؟ برادرزاده ها و خواهرزاده هایتان کجایند؟ صبر می کنید تا نامش اعلام شود، و خوف دارید که از آشناها باشد.

نام، به زودی اعلام می شود، و سن سرباز، و شهر زادگاهش. عکس‌ ها روی شبکه های اجتماعی منتشر می شوند – پسری زیبا با لبخندی به پهنای صورتش – و شمع هایی که در فضای مجازی به یادش، در کنار نامش، روشن می شود. بعد، همچنان که اعضای خانواده، دوستان دبیرستانی، همسایه ها، شروع به گفتن از او می کنند، خاطره ها پشت سر هم پدیدار می شوند. شب، تصاویر، مصاحبه ها، و فیلم های مراسم تدفین چون سیل در اخبار تلویزیون جاری می شود. در نهایت، صبح روز بعد، عکس های سرباز در مربع صفحه اول روزنامه ها، به همراه داستانی پیرامون دستاوردهایش، و موقعیت مرگ اش ظاهر می شود.

با هر خاطره ای که نقل می شود، بیشتر احساس فقدان می کنید. بچه یک نفر، یا دوست پسر، یا شوهر، یا پدر یک نفر در حال دفاع از کشورتان مرده، و تکه ای از شما را با خود برده است.

اما این بار، فرق داشت. افسری که با اختلالی که در ماموریت اش پیش آمد، کشته شد، افسر واحد نیروهای ویژه بود. وی تنها با عبارت کلنل م. (حرف م به عبری) معرفی شد. محل سکونتش افشا نشد و هیچ عکسی از او پخش نشد. سانسور تنها اجازه داد گفته شود که وی ۴۱ ساله بوده و همسر و دو فرزند از وی به جا مانده است.

برخی از ما، به اطلاعاتی بیش از این دست پیدا کردیم. یک سیاستمدار اسرائيلی عکسی از م. و دو فرزندش، با چهره تار شده، منتشر کرد، به ناحیه ای از اسرائيل که او از اهالی اش بوده، اشاره نمود. یک پست ویژه در تایمز اسرائیل، که به سرعت حذف شد، ناعامدانه اطلاعاتی در مورد محله م. افشا کرد که نمی بایست افشا می شد. بدون هیچ عکس و هیچ جزئیاتی، ما از سوگواری و برونریزی درد محروم شدیم.

متن کامل به انگلیسی:
https://blogs.timesofisrael.com/remembering-mem-israels-unnamed-soldier/

عن الكاتب
«شیرا پسترناک بئری»، ویراستار و مترجم مقیم اورشلیم است. وی با لئونارد (معروف به الیزیر) ازدواج کرده و مفتخر به داشتن سه پسر می‌باشد که دو تای از آن‌ها در نیروی دفاعی اسرائیل خدمت سربازی می‌کنند. وی که در نیویورک به دنیا آمده و بزرگ شده، از ۱۹۸۲ در اسرائیل زندگی می‌کند. و بله، وی دختر «ولول پسترناک» است.
تعليقات