یک دموکرات که رو در روی تهدید ایران می ایستد

«تد داچ» در سفرهای متعدد و مذاکره با همکاران دموکراتی که به سیاست خارجی دولت اوباما، و به خصوص به شیوه های برخورد آن به مساله خاورمیانه شک دارند، تمرینات زیادی در کاربرد زبان دیپلماتیک داشته است. و از حالا تا انتخابات ماه نوامبر، بیش از اینها نیز خواهد داشت.

عضو پنجاه ساله کنگره آمریکا، و نماینده عالیرتبه دموکرات کمیته امور خارجی مجلس در زیرشاخه خاورمیانه و آفریقای شمالی، همزمان هم یک دموکرات وفادار است و هم یک مخالف، هنگامی که بحث سیاست دولت در مقابل ایران در میان باشد. در سال انتخاباتی، که شمار چشمگیری از دموکرات ها با جمهوریخواهان موافق اند که امنیت ملی آمریکا، سرفصل امور است – و قبول دارند که قابلیت حزب دموکرات برای حفظ امنیت کشور قطعیت ندارد، آقای «داچ» متین و موقر به احتمال نقش بااهمیتی در هدایت دگرباره دموکرات ها به جایگاهی که در خصوص مسایل امنیتی، قابلیت اتکای بیشتری در مقایسه با دوران اوباما داشته باشند، به عهده دارد.

نشانه های زیادی حاکی از این است که رهبران حزب دموکرات نگران آنند که چهره مستاصل، انکارگر، و ساده دل دولت در سیاست خارجی به موقعیت این حزب در میان رای دهندگان آسیب زده باشد، و آسیب بیشتری نیز در ماه نوامبر به این حزب برساند. همه پرسی موسسه «PEW»، در ماه دسامبر، نشان می دهد که ۴۶ درصد از رای دهندگان می پندارند که برای مقابله با تروریسم، جهموریخواهان آمادگی بیشتری از دموکرات ها داشته اند، و ۳۷ درصد برعکس این را باور دارند. بر اساس این همه پرسی، ۶۲ درصد از آمریکایی ها، بسیار نگران بنیانگرایی اسلامی بوده اند. این نتایج با همه پرسی اخیر ان.بی.سی و دانشگاه مونماوت همخوانی دارند که می گوید امنیت ملی و تروریسم اولویت اصلی رای دهندگان آمریکایی است. طبق این همه پرسی ها، امنیت ملی دیگر فقط دغدغه جهموریخواهان نیست، بلکه دموکرات ها باید بدانند که این دغدغه اصلی رای دهندگان نیز هست.

یک رئیس جمهور دموکرات که داعش را «تیم دبیرستانی» می خواند، و افشاگری هایی که حاکی اند از این که دولت، با کلک، پیروزی بر داعش را بیشتر از آنچه واقعا بوده، نشان داده است، ادعای شتاب زده رئیس جمهور مبنی بر «تحت کنترل» قرار گرفتن داعش اندکی پیش از کشتاری که جهادی ها در پاریس و «سن برناردینو» به راه انداختند، کمکی به اعتبار دموکرات ها نکرده است. به همین نسبت، بازی های پشت پرده و حقه ها و عدم شفافیت ها و تلاش های نفس گیر دولت برای جلب تایید قرارداد هسته ای با دولتی که بزرگترین پشتیبان تروریسم است و باز کردن راه وی برای دستیابی به سلاح هسته ای در ۱۰ تا ۱۵ سال آینده، و پر کردن جیب این دولت با بیلیون ها دلار برای خرید تسلیحات تازه، امتیازی برای حزب دموکرات به حساب نیامد.

اما با نهایی شدن قرارداد، بر آن شده است که نگذارد خطر ایران «بیات» بشود و نگذارد که توجه نشست های حزب دموکراتیک از رژیم ایران منحرف شود. وی می گوید «روش است که آنزمان موقعیت من در خصوص قرارداد ایران، در موضع اقلیت بود. اما باور ندارم که در میان همکارانم در خصوص خطر ایران، در اقلیت باشم».

باید صبر کرد و دید. آقای داچ، و عضو کمیته امور خارجی دولت، «جوزف کندی سوم»، لایحه عدم تحمل تروریسم را عرضه کرده اند، که مقرر می کند کنگره تحریم های تازه ای علیه ایران به خاطر دست داشتن تروریسم، مستقیم و یا از طریق دست نشاندگان خود، و یا با دستیابی به فناوری موشک های بالستیک بر خلاف قطعنامه شورای امنیت، اعمال کند. این لایحه به طور مستقیم در مواجهه با تصریح ایران بر این مبناست که تحریم علیه اقدامات غیرهسته ای وی، به معنای لغو تعهدهای وی در چارچوب قرارداد هسته ای خواهد بود – و همچنین به معنای آزمودن دولت اوباماست که بارها در طول مذاکرات مربوط به قرارداد تکرار کرده بود که در مقابل هر گونه اقدام به تروریسم و دیگر خلافکاری بار دیگر تحریم هایی علیه ایران اعمال خواهد شد.

از وی پرسیده شد که آیا به تصور او، آنچه کاخ سفید در مورد نگه داشتن دست زیر سنگ تحریم های آتی ابراز می کرد، در زمانی که هنوز سعی در حصول قرارداد داشت، به لایحه وی و آقای کندی کمکی خواهد کرد، در پاسخ سیاستمدارانه گفت «من نمی دانم کاخ سفید چه موضعی خواهد داشت». و اشاره نمود که دولت بارها گفته است که ایران را با قاطعیت وادار به رعایت شرایط قرارداد خواهد کرد و با عملکرد خشونت آمیز ایران در عرصه های غیراتمی «برخورد» خواهد نمود. و اضافه کرد «نباید مخالفتی با این لایحه داشته باشند. خودشان گفته اند که قرارداد ایران قرار نبوده ربطی به تروریسم ایران داشته باشد. (این لایحه) قاعدتا با این نظر ایشان همخوانی دارد».

هنگامی که در مورد سرمقاله ها و مقاله هایی از سوی متحدان اوباما در هفته های اخیر در مخالفت با تحریم های علیه ایران منتشر شده و معتقد است که تحریم های تازه علیه ایران ممکن است به سیاست های پیشین آسیب بزند و قرارداد هسته ای را فرو بپاشد – موضعی که تهران هم دارد – دکتر داچ اشاره کرد که این موضع کاملا مخالف آن چیزی است که دولت ماه ها به مردم آمریکا می گفت. و گفت «امیدوارم که کاخ سفید چنین موضعی را اتخاذ نکند زیرا پیش از این به روشنی اشاره کرده بودند که ادعای ایران که هیچ تحریمی در کار نخواهد بود، می بایست به چالش گرفته شود».

آقای داچ واقف است که راه دشواری در پیش دارد و متقاعد کردن دموکرات هایی که با حزب خود غریبه شده اند به خوشبین ماندن به حزب و تعهد آن به واقع بینی در مورد مساله ایران و دیگر نقش آفرینان خاطی، چالشی سخت است. با وجود عملکرد دولت، و نیز اعلان اخیر برنی سندرز که گفته است مشاور امور خارجه وی «جیمز زاگبی»، بنیانگزار انستیتوی عرب-آمریکایی، و «جی استریت»، حتی باور به خوشبین ماندن خود آقای داچ نیز دشوار است. اما وی همچنان با شجاعت پیش می رود، و مایل نیست اجازه بدهد تهدید ایران به عنوان مساله ای حزبی چهره بنماید، زیرا می داند که تنها طرفی که از چنین وضعیتی سود خواهد برد، ایران است.

عن الكاتب
جف رابینسون، از نمایندگان پیشین ایالات متحده در شورای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در دولت کلینتون، هم اکنون در شهر بوستون به وکالت مشغول است.
تعليقات