OLA واحد دیگری از حزب الله در آمریکای لاتین

تصاویر بالا حزب الله و دبیرکل آن حسن نصرالله را نشان می-دهد که عامل حملهٔ تروریستی ۱۹۹۴ به مرکز فرهنگی یهودیان شهر بوئنوس آیرس بودند. (https://www.facebook.com/Olargentina/photos/2607605275991162)
تصاویر بالا حزب الله و دبیرکل آن حسن نصرالله را نشان می-دهد که عامل حملهٔ تروریستی ۱۹۹۴ به مرکز فرهنگی یهودیان شهر بوئنوس آیرس بودند. (https://www.facebook.com/Olargentina/photos/2607605275991162)

OLA واحد دیگری از حزب الله در آمریکای لاتین

حدود ۱۴۰۰۰ کیلومتری که میان بوئنوس آیرس با تهران فاصله می-اندازد، مانع تولد سازمانی که بنیانگذار آن «شیعیان آرژانتین» است، مروّج اصول انقلاب اسلامی است و مدعی است گروه لبنانی حزب الله مسؤول قتل بیش از صد نفر در بمبگذاریهای ۱۹۹۲ و ۱۹۹۴ است، نشد.

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران، سفر خود به مهمترین دیکتاتوریهای آمریکای لاتین و مغرب را آغاز کرد: کوبا، نیکاراگوئا، و ونزوئلا، که این آخری از آن جهت که از ۲۰۱۱ تا کنون نقش میانجی میان دولت آرژانتین و مقامات ایرانی پیرامون موضوعی بسیار حساس مانند بمبگذاری در «انجمن اسرائیل و آرژانتین» AMIA، که طی آن ۸۵ نفر جان خود را در انفجار انتحاری یک خودرو از دست دادند، اهمیت فوق العاده دارد. تاریخچهٔ مشترکی نیز میان آرژانتین و جمهوری ایران بر سر موضوع هسته-ای موجود بوده که تاریخچهٔ آن به دههٔ ۷۰ میلادی می-رسد.

حضور مقامات ایرانی در خاک آرژانتین برای دولتهای وقت این کشور همیشه معضل ایجاد کرده است، چرا که تنها اقدام همتایان ایرانی ایشان در حدود ۳۰ سال گذشته این بوده که از پنج شهروند خود [از جمله معاون کنونی ریاست جمهوری، محسن رضائی] که از سوی سیستم قضایی آرژانتین متهم شناخته شده و بخاطر مشارکت در بمبگذاری ۱۸ ژوئیهٔ ۱۹۹۴ از سوی اینترپل تحت تعقیب هستند، حمایت همدستانه بکنند.

دادستان آرژانتینی پرونده، آلبرتو نیسمان، اول بار در ۲۰۰۶ علیه حاکمیت کشور پارسی و نقش اجرایی حزب الله، بازوی مسلح انقلاب اسلامی، که امروز مرز شمالی اسرائیل را با بیش از ۶۰هزار موشک هدف گرفته، حکم کرد. در ۲۰۱۵، ساعاتی پیش از آنکه نیسمان اتهامات خود علیه کریستینا فرناندز دی کیرشنیر، و وزیر خارجهٔ او، هکتور تیمرمان بر مبنای پرده-پوشی در پرونده و تبانی جنایی و ختم اتهامات علیه ایران، که احتمالا از متحدان استراتژیک موضوعات مربوط به انرژی آن سالها بود را در کنگرهٔ آرژانتین علنا اعلام کند، به قتل رسید.

سازمان آزادی آرژانتین، حامی حاشیه-ای و خطرناک ایران و حزب الله

OLA، از حروف اول نام سازمان آزادیبخش آرژانتین تشکیل شده است، گروهی که اعضای آن اکثرا شیعیان آرژانتین هستند که اصول انقلاب اسلامی خامنه-ای را تبلیغ می-کنند که در سال ۲۰۲۲ ۵۰۰ تن را با بیرحمی اعدام کرد و اعتراضات سراسری که در پی قتل مهسا امینی به دست پلیس امنیت اخلاقی بپا خاست را با خشونت سرکوب نمود.

متن کامل را در لینک زیر مطالعه کنید
https://blogs.timesofisrael.com/ola-another-hezbollah-cell-in-latin-america/

ﺩﺭﺑﺎﺭﻩ ﻧﻮﯾﺴﻨﺪﻩ
«لوسیانو موندینو» دارای فوق لیسانس سیاست بین المللی از دانشگاه کومپلوتنس مادرید است. به موضوع تروریسم بین امللی، جنایت سازمان-یافته، بنیانگرایی و مبارزه با یهودی-ستیزی علاقمند است.
ﻣﻄﺎﻟﺐ ﻣﺮﺑﻮﻃﻪ